Badgerella.com: Forum uvijek radi. Muzevi, mozda i ne.
View unanswered posts | View active topics It is currently Fri Oct 31, 2014 3:14 am

Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2  Next
 starački dom 
Author Message

Title: na hitnoj
Post starački dom
jel zna netko kako stoji situacija sa staračkim domovima?
jel moguće dobiti normalnim putem, kakve su cijene, kakvo je osoblje, koji su dobri domovi?

Fri Apr 30, 2010 9:10 am
Profile

Post Re: starački dom
koliko sam ja shvatila, normalni put je lista čekanja na koju se prijavljuje debelo unaprijed, pa kad se oslobodi mjesto biraš jel ideš ili ne. nabrzaka -teško.

Fri Apr 30, 2010 9:44 am
Profile

da, to je za državne koji su relativno jeftini, a u privatnima navodno ima mjesta...ne znam, morat ću o forumima

Fri Apr 30, 2010 10:09 am
Profile

ivy wrote:
da, to je za državne koji su relativno jeftini, a u privatnima navodno ima mjesta...ne znam, morat ću o forumima

Baka od mm-a je u privatnom. Malo izvan Vrbovca. Ovo sve u Zg je ili puno ili preskupo.
Ovisi i o mobilnosti osobe. Za koga ti treba?? I koliko ste spremni platiti??
Cijene u ZG su od 5.000 kn na više...
Ovaj dom u blizini Vrbovca (vrlo pristojan) košta 3.

Mon May 03, 2010 2:53 am
Profile

malo sam surfala i državni su mi totalno fora, bar bi se to meni svidjelo da sam stara - brdo ljudi i aktivnosti,a cijene u prosjeku 2500

vidjela sam ja taj kod vrbovca, onako je uz cestu, novi, jelda?

Mon May 03, 2010 2:55 am
Profile

kod nas je privatni oko 4.

a državni uopće nije fora. pola tih aktivnosti su samo na papiru. redovita je samo misa.

Mon May 03, 2010 2:57 am
Profile

Novi je. Dosta čisto i uredno. Svaka soba ima balkončić i vlastitu kupaonicu.
Na jednom katu su žene, a na drugom muškarci. Osim bračnih parova.
Ja imam problem s tim domovima. Čekaonica smrti ih zovem. j...š aktivnosti.
Kad svaki treći dan gledaš kak mrtvačka kola nekog odvoze i ne znaš tko je slijedeći.

Mon May 03, 2010 3:08 am
Profile

i meni su koma
zato mi se više i sviđaju ovi državni, ogromni su, ima ljudi koji su od prvog dana tamo, sobe uređene svaka na svoj način
stacionar je nešto drugo

Mon May 03, 2010 3:14 am
Profile

Meni su ti ogromni domovi prestrašni,
ne volim niti velike hotele na godišnjem odmoru,
a kamo li da mi to bude dom do kraja života,
zamisli da svako jutro doručkuješ sa tisuću ljudi u blagovaonici veličine nogometnog stadiona,
prekoma... :nope:

Mon May 03, 2010 3:25 am
Profile

piplica wrote:
Meni su ti ogromni domovi prestrašni,
ne volim niti velike hotele na godišnjem odmoru,
a kamo li da mi to bude dom do kraja života,
zamisli da svako jutro doručkuješ sa tisuću ljudi u blagovaonici veličine nogometnog stadiona,
prekoma... :nope:

A svakom drugom ispada gebis.....

Mon May 03, 2010 3:46 am
Profile

Title: Badger Badger Badger
Pa sta nisu, bar neki, onako kao stanovi? Samo na jednoj hrpi? Ili je to samo onaj na Iblerovom (za koji sam cula da je odlican i za njega se valjda moras prijaviti na listu negdje otprilike kad se rodis)?

Tu su prekrasni. Prekrasno uredjeni i sve funkcionira kao u nekoj bajci. Jedino sto kostaju ko svetog Petra sedamsto kajgana na kvadrat. (To pricam o privatnima, drzavni ne znam kakvi su, postoje li i tko u njih ide.)

Od hrvatskih, valjda je najgori onaj u Novom Marofu, iako za to cudo mislim da nije dom, vec neka uboznica iz koje odlazis jedino nogama naprijed. To kazem zato sto je troje starih ljudi s mojeg kata u Zagrebu zavrsilo u njemu i umrlo u roku odmah.

Mon May 03, 2010 10:11 pm
Profile

Isuse stvarno, ovo za N. Marof je stvarno spooky,
nisam ni ja čula da je itko od tamo izašao živ,
i što je najgore vrlo brzo umru kad dođu tamo :scared:

Tue May 04, 2010 7:29 am
Profile

Moja baka je bila u privatnom domu blizu Zagreba. Jednokrevetna soba je koštala 3500 kn (mislim... baka mi je umrla prije 2 godine). Koliko god taj dom bio lijepo uređen a osoblje ok, ona je u njemu bila duboko nesretna. To nije bio njezin dom već mjesto gdje je ona došla dočekati smrt.

Drugi problem je što ne možeš znati što se dešava obitelji "iza leđa", posebice ako je baka senilna i nisu joj baš sve priče vjerodostojne. Moja baka se recimo žalila da su grubi s njom pri hranjenju, da po noći ne smiju na wc već im daju neku kantu. Vlasnica je uvijek to negirala. Mi smo znali da je baka sklona izmišljanju, nismo vidjeli znakove nebrige ili grubosti ali tko zna...

Sun May 09, 2010 4:23 pm
Profile

moja mama se htjela prijaviti za dom na iblerovom, al su rekli da je s 60 god. još premlada. ona je odlučila da nam ne želi biti na grbači jednog dana i čim ispuni uvjete, prijavljuje se za dom. sve što više razmišljam o tome, a imam i primjere iz moje okoline, sve više sam i ja istog stava. imam primjer mog djeda koji je prošle godine umro (bio je 2 dana u sanitaru iznad rebra, bili smo jako zadovoljni), pa još nekoliko primjera iz bliže i daljnje okoline. kuburimo s bakom koja je ostala. nudili smo joj neki dom u centru zg (da bude blizu nas i da nas može često posjećivati ili mi nju), misleći da bi joj društvo u domu, topla soba i topli obroci više pomogli nego samoća u hladnom (jel skoro pa ne grije, jer je jelte skupo) i pustom (nema više dide) stanu gdje skoro pa ništa ne kupuje (jer je jelte skupo) i gdje plače kako u koju sobu uđe jer ju sve podsjeća na didu. pola godine me vozala da će ići, da bi u zadnji tren rekla ne. nije da ne razumijem te stare ljude, što sam joj pokušala i objasniti, razumijem i njihov strah od budućnosti, strah od bolesti, strah od svega, razumijem njenu nemjerljivu tugu za partnerom koji je prošle godine preminuo... sve to razumijem, al jel može ona razumijeti i nas?! moja mama (a ni ja) nismo u stanju ju sutra previjati i hraniti i brinuti se o njoj ako padne u postelju. jednostavno - fizički nismo u mogućnosti. moja mama je krajem prošle godine bila na operaciji kičme, o mojim boljkama da ne pričamo, a da ne spominjem da imam malo dijete o kojem trebam brinuti i izvesti ju na pravi put.

ovim svime želim reći da koliko god sam spremna pružiti svu ljubav i pažnju mojoj baki (kao što sam to pružila i djedu u mjesecima kad je sve više oboljevao od raka, znala sam tri puta na dan voziti na rebro) i time im htjela vratiti za sve one dane ljubavi i pažnje i potpore što su oni meni pružali dok sam ja bila dijete - ipak nikako ne vidim načina da preuzmem brigu o njoj, ako joj zatreba, nego da i nju smjestim u sanitar. tako da, ako netko ne misli završiti u marofu, nek se malo potrudi i razmisli prije i nek se pobrine za sebe dok je donekle pri snazi, a ne ono po balkanski, lako ćemo, nekako ćemo... ne znam tko je od vas u mogućnosti ostaviti svoj posao/život/djecu da ode se brinuti o nekome tko je zalegao u postelju? i pored sve velike ljubavi? tko može dati otkaz i 24 sata se posvetiti nekome i to recimo nekoliko sljedećih godina?

i u tom pogledu me malo i ljuti ta sebičnost starih ljudi, koji se više brinu oko toga hoće li im biti uklesana imena na nadgrobnoj ploči ( :roll: ) nego kakav će scenario biti kad se netko od njih razboli. bilo fizički bilo mentalno. i sve što više razmišljam, sve sam uvjerenija da ja svoje dijete ne želim dovesti u takvu situaciju. stvarno ne želim. vjerujem da mnogi od vas ne shvaćaju moje riječi, no shvatit ćete ih kad dođete u tu situaciju. u zadnjih godinu dana 4 staračka života su na mojim plećima bila i mene je to jako izmorilo (psihički, više nego fizički). stari ljudi su tvrdoglavi ko mala djeca, gora od male djece, znaju šta neće (neće skoro sve što im se predloži), a ne znaju što hoće. žele sve sami lafo odlučivati, a ne znaju il se prave blesavi. il još gore, namjerno srljaju u opasnosti (prelaze cestu gdje je najprometnije).

p.s. ne miješajte domove i stacionare. i da, moje iskustvo je da je mjesto u domu jako teško naći (državni imaju liste čekanja), ali stacionar (privatni) se donekle može u nekoliko dana pronaći, ako zagusti. naravno - financijska strana (od 4000 pa na više) se ne smije zanemariti.

stacionar tj dom bene vita (na rebru) je dobar, tako barem kažu oni iz bolnice rebro (iz tog doma u bolnicu dolaze bolesnici koji su dobro njegovani i bez dekubitusa).

Sun May 09, 2010 5:59 pm
Profile

Moram se skroz na skroz sloziti s emsom.

Ovdje, u Americi, svi idu u dom. Mislim, ok, ne svi, ali to je izgleda puno normalnije nego kod nas. Naravno, postoje razni tipovi domova.

Neki umirovljenici, uglavnom mladji, sele u stanove koji su u sklopu naselja namijenjenim umirovljenicima (ponekad je rijec o dvojnim objektima ili cak samostalnim kucama). U ovakvima zive skroz samostalno, ali im odrzavanje okucnice i slicno ulazi pod troskove stanovanja i to za njih obavlja netko drugi.

Onda imaju assisted living, gdje se sve opet razlikuje od mjesta do mjesta, tj. stanja osobe koja useli. Ako se osoba (ili par) moze brinuti sama o sebi, onda useljavaju u stan i spremaju/kuhaju sami. Ili dobivaju pomoc samo oko, stajaznam, pospremanja. Ako ne vole ili ne mogu kuhati, jedu u centralnoj blagavaoni. U tim istim domovima imaju i posebna krila u kojima u osobe sa, recimo, alzheimerom. Njima se pomaze cijele dane. Itd.

Najskuplji su tzv. nursing homes, u kojima su osobe koje se nikako ne mogu brinuti same za sebe, ne u smislu ovih s demencijama, vec u smislu nepokretnosti, teskih dijagnoza i slicno. Oni imaju lijecnike i medicinske sestre na raspolaganju cijeli dan.

Izuzetna je rijetkost vidjeti starije Amerikance za koje se neposredno brinu njihova djeca. Ponekad djeluje pomalo okrutno, ali s druge strane... pa kad bi se za njih brinuli, uz tristosatno radno vrijeme? Ili uz cinjenicu da ovdje nema mirovine kad i kod nas, vec da se radi dok, doslovno, ne padnes s nogu, ako nisi u situaciji da si to mozes priustiti, recimo, u ranim pedesetima (sto rijetko tko moze).

Zasto kazem da se slazem s emsom? Zato sto vidim svoju mamu, koja je u mirovini godinu dana i svaki svoj dan provodi na relaciji kuca-kuca njezinih roditelja, kojima odlazi u ducan, posprema stan, pomaze kuhati... Baki je 82, a djedu skoro 90 godina i prezivjeo je dva mozdana udara. Pokretan je, ali nije skroz svoj - kako bi i bio, s toliko godina i takvom medicinskom povijescu - a baka je takva kakva je. Ne moze ni ona ne znam sto u tim godinama. I onda moja mama klepece lijevo-desno i, na kraju ne stize nista, ama bas nista, napraviti za samu sebe. Doma ima muza i sina, mojeg sedamnaestogodisnjeg brata.

Nekako mi se cini da bi stariji ljudi stvarno trebali biti vise fer.

Sun May 09, 2010 8:12 pm
Profile

kahna wrote:
Isuse stvarno, ovo za N. Marof je stvarno spooky,
nisam ni ja čula da je itko od tamo izašao živ,
i što je najgore vrlo brzo umru kad dođu tamo :scared:

novi marof nije starački dom
nije stacionar
to je specijalna bolnica za kronične bolesti
moja baka je tamo završila nakon moždanog, a od tamo kad se koliko-toliko oporavila, smještena je u trnje u starački dom u stacionar di je bila zadnjih 6 godina.
stacionar je koma, ali dom u trnju je solidan

teta mi je bila u nekom privatnom domu kod remetinca - prestrašno, dok nije dobila državni na ravnicama - e to je bilo ok

za sve ostalo potpis na emsu

Mon May 10, 2010 2:17 am
Profile

U N.Marofu je i meni umrla jedna baka, al mislim da tamo većina ljudi dođe kad su pri kraju sa životom.
Druga baka je idealan kandidat za stacionar jer baš ništa ne može sama. Niti jesti, niti micati se, dementna je... ali teta se brine o njoj doma, i posao joj jako pati, ali kaže da ako ju da u stacionar ona neće tamo poživjeti ni mjesec dana. Vjerojatno je u pravu, ali ne znam kako ona to izdržava, mislim da ja ne bi mogla.
Za onaj dom na iblerovom ja baš nisam čula dobre priče, ali to je bilo prije desetak godina, možda su sad postali ok.Ms

Mislim da je ovaj filmić super opis većine odnosa roditelj-dijete u današnje vrijeme: http://www.youtube.com/watch?v=mNK6h1dfy2o

A/11

Mon May 10, 2010 3:03 am
Profile

Moja nona ima 92 godine i živi potpuno sama,
na selu,
sama si kuha, pere, loži vatru, ide u trgovinu, ide liječniku i u banku u drugo selo,
kada god pitaš što joj treba, ne treba joj ništa.
Već godinama je čeka mjesto u domu (sama je predala zahtjev), ali ona se još ne da,
a nama je glupo da je tjeramo kada je još samostalna.
Sa druge strane, baka od MM-a je potpuno ovisna o tuđoj pomoći,
ali u dom ne ide, zapravo riječ starački dom se ne smije uopće spomenuti.

Postoji i opcija bedenerice u njihovoj kući,
ali to je još skuplje od doma, naročito ako treba jedna za dan i druga za noć.

Mon May 10, 2010 3:12 am
Profile

i moja baka (82 godine) je sama na selu i samostalna,
ne potpuno da apsolutno sve obavlja sama, mislim neke odlaske u poštu banku i takoto,
svaki vikend je netko kod nje pa se napravi što treba.

o kakvom domu nismo nikada ni razmišljali,
a od kad je deda umro zovemo ju k nama, ali nema šanse
i ja ju potpuno razumijem, kuća je kuća, cijeli život je tamo i bilo što drugo samo bi ju dotuklo.

Da se radi o mojim roditeljima ne vjerujem da bi ikoga dala u dom, ma nema šanse, ali to sam ja :)
nije mi to neka opcija :/

Mon May 10, 2010 3:27 am
Profile

A kako bi se kahna brinula o roditeljima kada zalegnu u krevet,
ako imaš dvoje djece i radiš? :?

Mon May 10, 2010 3:43 am
Profile

iskreno, ja se grozim od pomisli na svoje starce u takvoj situaciji
oboje su >70 godina, srećom još vitalni i relativno zdravi (dijabetes, tlak - ali sve to drže pod kontrolom i skačo naokolo)
ali nedajbože, da legnu, ja sam 150km daleko, brat ima svoju familiju, i ima problema s kralješnicom
ostaje sestra, kojoj ne bih bila u koži

čak mislim da bi majka opciju doma ok prihvatila, ali otac ne

lako je dok su starci pokretni. ali ako nisu...

jedino da svoj život podredim njima. to bi bila jedina opcija. a gdje je tu život mog djeteta?

Mon May 10, 2010 3:58 am
Profile

magriz wrote:
jedino da svoj život podredim njima. to bi bila jedina opcija. a gdje je tu život mog djeteta?

točno. možda je i problem što to nisu starosti kao prije 40-tak godina. moja baka je svoju mamu (prabaku) "primila" u svoj dom, kad je ova imala 40-tak godina. i žena je sljedećih 20 godina obavljala sve po kući, baka landrala po gradu. :laugh: danas je situacija takva da moja mama ima 60 god, a baka 82-83. danas moja mama jedva o sebi brine, a kamo li će o baki kad padne u postelju. prošle godine se baka brinula o didi kad je zalegao u postelju dok nismo odlučili prvo da ode u bolnicu a zatim u stacionar. baka je jadnog didu navlačila a on jaukao jer ona nije imala ni snage niti znala njega dignuti i podignuti i samo ga je više mučila nego mu pomagala. jedva je i pristala da ga smjestimo negdje. a tamo u stacionaru, med. sestre u tri koraka preokrenule didu i promjenile mu posteljinu i pidzamu. čovjek nije ništa ni osjetio.

i dođem ja tako njemu u posjetu i onako glasno ga pitam: dida, kako ti je ? (a glupog li pitanja) jesi spavao i sl? a čovjek jedva diše, kad se javlja neki drugi didica iz susjednog kreveta (ne vidi me) i veli: dobro, dobro je. :lol: nisam dobro spavao. :lol:

meni je opcija da se stara osoba brine za sebe dok može, a istovremeno ima obezbjeđeno mjesto ako zatreba (znači predala je zahtjev na vrijeme) - sasvim ok. to je za mene odgovorna starost. no, moja baka nije predala ni papire, a u njenim godinama nema šanse da išta još "dočeka". a njoj ako se dogodi da padne u postelju, mi lako možemo biti u inozemstvu. i što onda. :/

Mon May 10, 2010 4:13 am
Profile

Ako netko cilja na Iblerov trg - predajte molbu u svojim ranim 40-tim, onda možda doživite da vas pozovu. Moju baku su zvali 15 godina nakon što je poslala papire da provjere je li još zainteresirana i može li još pričekati! (Već je bila umrla)

Ja sam bila užasno ljuta na nju kada je predala tu molbu jer nisam (kao ni kahna) mogla ni zamisliti "da bi moja obitelj na taj način de facto odbacila svog člana". Kad je ostarila, postala je dementna, depresivna i neuračunjiva. Nakon što je njeno stanje postalo takvo da je zahtijevalo svakodnevnu višesatnu brigu, opcije su nam bile a) ona u dom ili b) moja mama u Vrapče.

Mon May 10, 2010 4:30 am
Profile

Trilian wrote:
Ako netko cilja na Iblerov trg - predajte molbu u svojim ranim 40-tim, onda možda doživite da vas pozovu. Moju baku su zvali 15 godina nakon što je poslala papire da provjere je li još zainteresirana i može li još pričekati! (Već je bila umrla)

Ja sam bila užasno ljuta na nju kada je predala tu molbu jer nisam (kao ni kahna) mogla ni zamisliti "da bi moja obitelj na taj način de facto odbacila svog člana". Kad je ostarila, postala je dementna, depresivna i neuračunjiva. Nakon što je njeno stanje postalo takvo da je zahtijevalo svakodnevnu višesatnu brigu, opcije su nam bile a) ona u dom ili b) moja mama u Vrapče.

e baš ta izjava koju si stavila pod navodnike je ona koju ne shvaćam

dijete ide u vrtić - to je relativno normalno (ok, izuzmimo osobe koje apriori osuđuju sve koji žele djecu institucionalizirati iz bilo kojeg razloga)
ali starog člana obitelji, ako je u domu, se odbacuje :unsure:

Mon May 10, 2010 4:44 am
Profile

Radila sam nekom projektu starackih domova, i mogu reci da su jedino gradski prihvatljivi za zivot u starijoj dobi.
Privatni su uglavnom stacionari, skupi, a usluga im je katastrofalna.

Mon May 10, 2010 4:47 am
Profile

ok, s obzirom na to kolika je razlika u cijeni privatnih i državnih, dalo bi se pretpostaviti da se možda može u državnima uvalit neku šušku nekome da se preskoči čekanje? ili se varam?

Mon May 10, 2010 5:01 am
Profile

ivy wrote:
ok, s obzirom na to kolika je razlika u cijeni privatnih i državnih, dalo bi se pretpostaviti da se možda može u državnima uvalit neku šušku nekome da se preskoči čekanje? ili se varam?

Pa, iznenadilo bi me da to nije moguće.

Mon May 10, 2010 5:59 am
Profile

Slažem se sa Emsom.
MIslim da je to normalno i odgovorno promišljanje starosti.
U našoj kulturi "starački dom" ima jedan negativan prizvuk jer tamo idu ljudi koje su djeca odbacila i ne žele brinuti o njima.
Glupost.
Na žalost (u stvari ne znam točnu sliku jer mi ne treba) kod nas su starački domovi još daleko od onoga što opisuje Kaae, a šta je po meni odlično organizirano.
Sama sam bila u Norveškoj u jednom staračkom domu,tj. stambenoj jedinici u koju bi bi se rado uselila i sad. To je divota. Živiš u svojoj kućici ( koje su prekrasne, sa okućnicama) ili ovisno o svojim potrebama i mogućnostima u nekom drugom obliku stanovanja.
Imaš sve što trebaš - brigu, hranu, medicinsku pomoć i još bogat društveni život.
Kod nas briga o starijima još uvijek pada na pojedinca, tj. obitelj, a država se pravi gluha.

Mon May 10, 2010 7:05 am
Profile WWW

Btw. moja mama sa još nekoliko frendica traži dom. Razmišljaju da budu sve zajedno u jednom domu (sve su udovice ili rastavljene) i vesele se tome. Sad su u fazi ispitivanja terena :hug:

Mon May 10, 2010 7:08 am
Profile WWW

magriz wrote:
Trilian wrote:

e baš ta izjava koju si stavila pod navodnike je ona koju ne shvaćam

dijete ide u vrtić - to je relativno normalno (ok, izuzmimo osobe koje apriori osuđuju sve koji žele djecu institucionalizirati iz bilo kojeg razloga)
ali starog člana obitelji, ako je u domu, se odbacuje :unsure:

Ako ideš u dom dok si još u dobro snazi, sa supružnikom ili frendicama, ako se možeš sam kretati po gradu, ako je to tvoja želja - onda je to druga priča. U mom slučaju (tj. u slučaju moje bake) nije bilo tako. Bila je depresivna, nesamostalna, nije željela ići u dom, vidjela je nekog od obitelji u najboljem slučaju svaki treći dan na sat-dva, uvijek je molila da ju odvedemo doma. U njezinom slučaju, zbog njenog zdravstvenog stanja, nije izlazila iz doma. Mislim, išla je u dvorište (bila je to privatna kuća sa prekrasnim dvorištem) ali žudila je za svojim stanom. (Zapravo je žudila za svojim životom od prije 20 godina).

Ne predbacujem ja ništa mojoj mami (niti sebi ili ostalim članovima obitelji) - boljeg rješenja nije bilo, ali to nije sudbina koju bih željela sebi.

Ova moja izjava gore, pod navodnicima, to je bilo moje razmišljanje o mogućnosti "smještanja bolesne bake u dom" u vrijeme dok je to bilo tek puko teoretiziranje o dalekoj budućnosti. Tada sam smatrala dužnošću ostalih u obitelji da se brinu o onemoćalom članu. Kada je to postalo stvarnost, vidjela sam da stvari nisu tako crno-bijele.

Mon May 10, 2010 7:51 am
Profile

Nekako mi se cini da je dio problema i to sto se mi nikako ne selimo. Preselis mozda jednom, eventualno dvaput u zivotu i onda, s recimo 85 godina, stvarno nemas zelju i potrebu iznenada promijeniti staniste. Ovdje ljudi bas i nisu nesto vezani uz nekretnine. Seoba im je skroz normalna, ako treba i jednom godisnje. Ide se za skolovanjem, poslom, iz pizdarije... rijetko tko odsjedi cijeli zivot u jednoj jedinoj kuci.

Mon May 10, 2010 7:54 am
Profile

Ajde da se probam 'opravdati' ili bolje rečeno argumentirati.

Ne, ne mogu zamisliti da roditelje dam u dom,
prvo što su cijeli život u pokretu, te u zagrebu, pa u slavoniji, pa na moru, svuda po malo,
svugdje brinu o kući, okućnici, vrtovima, maslinicima, stalno imaju 'nešto' za raditi.
Da ih se ne znam u kojoj dobi smjesti u dom, gdje bi bili u jednoj sobi - isto kao i da sam im potpisala smrtnu presudu.
Nije to njihov način života.
Možda druga stvar da su cijeli život u centru grada u stanu, možda druga priča, ali to ne znam, nisam doživjela :/

Žive 2 kuće od mene i brata, sestra je isto tu.
Znači tu je već jedan uvjet, taj da smo blizu, ispunjen.
Kad im bude trebala bilo kakva pomoć (izuzev da 'padnu' u krevet) tu sam, vrlo vrlo blizu.
U slučaju da su u krevetu, opet ista stvar - tu sam, blizu i nisam sama.

Da je opet takva situacija da im je potrebna 24 satna medicinska njega - za takve bolesnike ima rješenja.

Zanimanje sam si odabrala da pomažem i brinem o drugim ljudima kada to oni sami ne mogu,
i opet ponavljam, ne mogu zamisliti da onda ne brinem o vlastitim roditeljima.

I odmah da se ogradim - ne mislim da je smještanje starijih u dom, nebriga obitelji, ili neko odbacivanje,
kad su okolnosti takve,
moje su takve da mi je logičnije da su kući i da ako će trebati, ja, seka i brat brinemo o njima.

Mon May 10, 2010 8:28 am
Profile

mislim i da je nešto u nekom... kako da to nazovem... mentalnom zdravlju na koji treba misliti. to je ono što sad shvaćam. nekako moraš se pomiriti sa starošću i najbolje izvući iz toga, a ne živjeti tugaljivim životom, jerbo kao star čovjek, još ako si udovac/udovica kao da se očekuje od tebe da si proživio što si imao. da ne možeš/ne smiješ više očekivati od života.

oslanjati se tu na djecu i unuke je iluzorno. svojoj baki sam pokušala objasniti da i ako se obavežem da SVAKI dan dođem s zxujom do nje u posjetu, recimo u poslijepodnevnim satima (mada sama ne znam kako to da izvedem ako zxuja na jesen krene u školu :? ), da njoj ostaje još uvijek cijeli dan kad je sama. sama (ok, ode do groblja, ode do neke frendice, al uspjela je manje više sve rastjerati oko sebe). od negdje 7h kad ustaje do nekih 17h bi bila sama. i onda veče i noć. i tu joj na žalost nitko, ama baš nitko ne može pomoći do nje same.

Quote:
ali to nije sudbina koju bih željela sebi

razumijem to. al kad je pitaš, a šta je to željela, ni sama ne zna. jer vrijeme vratiti unazad, to zna da nije moguće. kad bi moja baka sa bilo kakvim suvislim prijedlogom došla, imala bi moj :bow: ovako, zna šta neće (dom), a ne zna šta hoće. onda krene dramulet i patetika. :roll: da će se ona baciti pod nečiji auto, pa sam joj rekla da ne laprda gluposti (nisam ja strašna samo na forumu :mrgreen: ), rekoh joj, unesrećit ćeš nekog vozača/vozačicu il njegovu obitelj. (htjedoh još dodati: ako se već misliš ubiti, de to obavi s nekom drugom i efikasnijom metodom :lol: )

želi živjeti sama i sama odlučivati o svom životu :roll: a dobije fras kad ode u banku jer je čekala tamo 40 min, prije nje je bilo sto ljudi. i sad si mislim: prvo, zašto nisi otišla na šalter i rekla da si srčani bolesnik. drugo, zašto se nisi jednostavno okrenula i otišla doma, ako je bilo previše ljudi. želiš sama odlučivati, eh, pa... to znači i sama biti aktivna. bujrum! (znam da zvučim prilično oštra, al nisam takva, nije ona baš prepuštena sama sebi, zato me i nervira kad poćne izvoditi kerefeke).

kahna, ti imaš brata i sestru i blizu ste i kad se takva briga rasporedi, onda je to i izvedivo. moja mama je sama, a kao što rekoh, fizički nije u mogućnosti dignuti teži teret. to je bitna variabla. mada, vidim u nekim sličnim situacijama da se često kći obaveže, a sin se... galantno... izvuče iz cijele mizerije. :hiding:

primjere koje znam o ljudima koji su u domu su svi pozitivni (moja baka zna sve negativne :lol: ), čak znam i jedan stariji bračni par koji je protiv volje svoje djece se prijavio u dom i tamo im je super, toliko da su se i djeca pomirila s tom situacijom i sad je i njima drago.

moja baka je prije neki dan izjavila :roll: da se ona čula s nekim domom :roll: i da je rekla gazdi doma :roll: da on dođe po nju kad ona dobije alzheimer :roll: mislim, što reći na ovu glupost?!?! :laugh: :laugh:

Mon May 10, 2010 8:35 am
Profile

Uf... odakle da počnem?

Dakle, ja sam tu negdje u razmišljanjima s emsom.
Meni čak i sklop riječi "staviti u dom" ne odgovara onome kako ja na to gledam.

Enivej, tata mog tetka je kad je ostao udovac otišao u dom.
I to nije odlučio sam, djeca su ga nagovorila, budući da svi žive predaleko od njega da bi mogli o njemu brinuti (a sam to nije mogao).
Ljudi, on se u domu preporodio! Našao je društvo, izlazili su u grad, ljubakali :braces: ... uglavnom, kad je došlo do situacije kad se mogao vratiti doma i živjeti s kćerkom, rekao je - ne dolazi u obzir!

Mislim da je puno stvari vezano uz predrasude.
Ja bih definitivno otišla u dom (naročito ako bih postala tako bolesna da bih zahtijevala nečiju stalnu brigu i njegu - pa ne mogu očekivati od svoje djece da zanemare svoj život i podrede ga meni :/ ). OK, tako ja razmišljam, ne morate se složiti sa mnom do kraja.

Kasno palim. Tko se zadnji smije, Amalka se smije. :mrgreen:
Samo za Oxi: Pijani mladić spolovilom lupao po retrovizoru policijskog auta

Mon May 10, 2010 8:42 am
Profile

Kod nas je situacija upravo ovakva kakvu spominje emsa. Moja mama, kcer jelte, svaki dan odlazi u posjetu. Nisu kuca do kuce, cak niti naselje do naselja - od jednog stana do drugog joj treba oko pola sata, u jednom smjeru. Tramvajem jer ne vozi. Kuha, sprema, slusa zalopojke (recimo baka se zali svaki dan da joj je tesko i da je strasno da je dida, s 90 godina i dva mozdana udara, stvarno star i bolestan i nimalo slican starom didi, njenom muzu - ?!), ode kuci pa onda trci natrag jer baka zove i vice da didi/njoj/obojici nije dobro.

Sin, moj ujak, jelte, dodje kad nesto treba - bilo lovu, bilo baku da pricuva njegovu djecu, bilo... a sta ja znam. Ako im bas treba prijevoz, onda ce uskociti, ako je dostupan jer moja mama sigurno nece ici ponovno polagati vozacki i kupovati auto.

Kad jedan od njih ode, a neizbjezno se to mora dogoditi u nekom trenutku, mislim da ce moja mama pocupati i kosu i ovo malo zivaca sto joj je ostalo.

Moram priznati da ne bih voljela ovakvo nesto priustiti svojoj djeci. :/

Mon May 10, 2010 1:34 pm
Profile
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2  Next