Ivana na Betonu...

... no to ne znaci da o njoj ne mozemo raspravljati. Novinski clanci i ostale trivijalnosti dozvoljene.

Moderators: Kaae, Derek

Kaae
Title: Badger Badger Badger

Re: Ivana na Betonu...

Post by Kaae » Tue Apr 05, 2011 12:03 pm

Meni je drugi dio, onaj o predsjedniku, skroz razumljiv. I bas je predobro opisala moju sliku o njemu kao osobi. Iliti pojavi. Kao i ideju tih neobjasnjivih kava i druzenja od kojih nitko nema koristi. Jer, kakve bi to koristi imao? Ako me muci to sto nemam za kruh, hoce li mi predsjednik kupiti? A nece. Itd.

Prvi dio je nekako malo nabacan i nekako dodje kao direktna referenca na Hotel Zagorje. A Hotel Zagorje je napisan stvarno iz perspektive male Ivane. Ova odrasla verzija nije nimalo infantilna. Osim kad je s djecom. Sto s knjigom ili stilom u njoj nema veze.
I have CDO. It's like OCD, but in alphabetical order. As it should be.
laumi

Post by laumi » Tue Apr 05, 2011 12:28 pm

anamar, baš dobar post.
“So I find words I never thought to speak
In streets I never thought I should revisit
When I left my body on a distant shore.”
pomikaki

Post by pomikaki » Wed Apr 06, 2011 8:22 am

Knjigu nisam čitala, ali pismo ISB sam već pročitala i bilo mi je zanimljivo. Ne bih rekla da je nacionalistkinja, ona je imala velike traume ali ih nastoji racionalizirati. Već činjenica da sve objavljuje na srpskom portalu nešto znači. Otvorena je, a infantilan stil pisanja je očito namjeran i ima smisla.

Sad to, je li isto ubijanje civila u Vukovaru ili Paulin dvoru. Za mene je isto, razumijem i da je Josipoviću isto, a da za nju nije i neće biti isto, koliko se god trudila racionalizirati. Josipoviću bih ovdje zamjerila što je on očit došao na susret potpuno nepripremljen (pretpostavljam, jedino tako mogu razumjeti), i nije shvatio zašto njoj to ne može biti isto... ok, u Paulin dvoru su ubijani civili, i obitelj Zec su bili civili, ubijeno je dijete, ali se ne može to iznositi kao kontraargument osobi koja je i sama žrtva. Za mene je u redu da se predstavnici dviju zemalja nakon svih svinjarija ispričaju jedni drugima, i poklone se žrtvama s obe strane. I ako mi dođe neki nacionalist pričati što ima veze Paulin dvor, mogla bih odgovoriti slično kao Josipović (pretpostavljam da ga je ona i malko karikirala). A da mi dođe netko tko nosi žive traume iz rata s istom izjavom bila bih valjda dovoljno razumna da reagiram puno neutralnije i s više osjećaja. Što on ima njoj pričati u detalje o tome na koji su način oni ubijeni?

Josipović mi se inače čini kao ok i fer za jednog političara :mrgreen: (slično kao što kaže anamar) ali političar je političar. Ajde, pretpostavit ću da se radilo o nekoj vrsti nesporazuma.

Ja sam, kao, jako tolerantna itd, još za rata sam bila svjesna kako je istina negdje daleko od nas i sve to skupa, ali meni nije nitko stradao. Ali imam jednog prijatelja kojem je također ubijen otac u ratu. Kad on kaže da ne treba mrziti i generalizirati, kad ima prijatelja Srbina i ne smatra ni da je potrebno spomenuti njegovu nacionalnost, to ima sasvim drugu težinu od moje tolerancije. Zato ja njega jako volim i poštujem, jer znam da ih je malo sposobno za nešto slično.
Svimbi
Title: Vidjelica

Post by Svimbi » Wed Apr 06, 2011 8:31 am

Jako si to lijepo napisala, pomi :klap:
laumi

Post by laumi » Wed Apr 06, 2011 8:36 am

Svimbi wrote:Jako si to lijepo napisala, pomi :klap:
slažem se.
“So I find words I never thought to speak
In streets I never thought I should revisit
When I left my body on a distant shore.”
Kaae

Post by Kaae » Wed Apr 06, 2011 8:38 am

:klap: pomi!

Oni koji nemaju Face nisu najvjerojatnije vidjeli da nisam odoljela napisati Asji komentarcic na kritiku.

(I dalje ne znam tko je ona... :/)
Oxi
Title: kerče

Post by Oxi » Wed Apr 06, 2011 8:41 am

pomikaki wrote: Ali imam jednog prijatelja kojem je također ubijen otac u ratu. Kad on kaže da ne treba mrziti i generalizirati, kad ima prijatelja Srbina i ne smatra ni da je potrebno spomenuti njegovu nacionalnost, to ima sasvim drugu težinu od moje tolerancije. Zato ja njega jako volim i poštujem, jer znam da ih je malo sposobno za nešto slično.
E, o tome govorim. Sorry, ali kod Ivane to ne vidim. Opet, mislim i da ona ima na to puno pravo, da tako misli i osjeća, njena stvar, ali i ja imam puno pravo da mi se takav stav ne sviđa.

I ostalo mi je OK, pogotovo ono što kažeš da je istina daleko od nas.
dom je tamo gdje je puding
Oxi

Post by Oxi » Wed Apr 06, 2011 8:47 am

http://asjaba.com/

Nisam ni ja znala za nju prije ovog topica, ali mi je zanimljiva.
Kaae

Post by Kaae » Wed Apr 06, 2011 8:57 am

Ali koji stav, Oxi?

Ivana nema problem sa Srbima, samo je na taj nacin nesto pisala. Moguce je da ja ne vidim neke od stvari koje se spominju jer ju poznajem osobno pa mi dosta toga moze biti jasnije nego nekome tko samo cita njezin tekst, itd, pa me tim vise zanima tudji dozivljaj njezinog pisma.

U krajnjem slucaju, da ima taj neki veliki problem sa Srbima vjerojatno joj ni udano prezime ne bi bilo to sto jest, zar ne?
Kaae

Post by Kaae » Wed Apr 06, 2011 8:59 am

A jebemu Asjin blog, bas se fino ona teta nasadila na onu stvar.

- "Hajz, Ameri, nisam namjerno!" :laugh:

Inace, vidim sve tamo odise feminizmom. A men'tonervira, uglavnom.
pomikaki

Post by pomikaki » Wed Apr 06, 2011 9:55 am

Oxi wrote:
pomikaki wrote: Ali imam jednog prijatelja kojem je također ubijen otac u ratu. Kad on kaže da ne treba mrziti i generalizirati, kad ima prijatelja Srbina i ne smatra ni da je potrebno spomenuti njegovu nacionalnost, to ima sasvim drugu težinu od moje tolerancije. Zato ja njega jako volim i poštujem, jer znam da ih je malo sposobno za nešto slično.
E, o tome govorim. Sorry, ali kod Ivane to ne vidim. Opet, mislim i da ona ima na to puno pravo, da tako misli i osjeća, njena stvar, ali i ja imam puno pravo da mi se takav stav ne sviđa.

I ostalo mi je OK, pogotovo ono što kažeš da je istina daleko od nas.
Pa kažem da ih je malo sposobno, i tu ti se nema što posebno sviđati ili ne sviđati. Takve traume jednostavno nisu mjerljive.
Koliko ja vidim iz njenog članka, ona je svjesna svojih podjeljenih osjećaja i s njima se bori, o njima otvoreno govori. Ni to ne može svatko.
anamar

Post by anamar » Wed Apr 06, 2011 4:05 pm

požderalo mi je post.

a svašta sam htjela podijeliti s vama, o događajima i ljudima s kojima se susrećem u svom poslu, a koji imaju veze s ratom, krivnjom, suživotom. sad više nemam volje.

samo da dometnem, prepala me ona nasađena teta, totalno :angel:
Kaae

Post by Kaae » Wed Apr 06, 2011 4:08 pm

Ajde ti lijepo ponovno tipkaj. :mrgreen:

Koja nasadjena teta? Ova Asja, ili kako vec?
Oxi

Post by Oxi » Thu Apr 07, 2011 2:01 am

Anamar, ajde opet, nemoj odustati.

Pomi, a dobro, sviđanje, nesviđanje, možda nije dobra riječ, možda je bolje "nije mi leglo". Nisam ja htjela nju osuđivati, niti previše analizirati ono što mislim da je njen stav, tj. ono što sam ja iščitala iz njenog teksta. Samo pišem ono što mi se čini.

Kaee, sorry za nataknutu tetu, nisam se sjetila cenzure. :laugh:

Ali onaj stripić ili što već, Trojica, mi je super.
gumbek

Post by gumbek » Thu Apr 07, 2011 1:10 pm

pocetak samog pisma mozda postoji da kratko brifira citatelje betona. Hotel Zagorje je nedavno izasao u Srbiji, bila je promocija prije par tjedana, pa na taj nacin se mozda sama lokalizirala. sada vidim da je to mozda ljudima koji je ne znaju ili manje znaju (ne kao osobu, vec knjizevnicu) i pobrkalo loncice i ispada da se radi o frustraciji izazvanoj ratom i gubitkom. rekla bih da je njezin tekst, onaj dio s Josipovicem, literarni opis jednog trenutka iz njezina zivota koji tako lijepo opisuje danasnjicu. dobro, ovo s danasnjicom je mozda malo ipak previse uopceno. ali stvarno, kome trebaju kave s Predsjednikom? i kako je bas zgodno da se sve to dogadja u studenome? i tako neke stvari koje postoje jer izgledaju dobro, a nicemu ne sluze. osim kao svijetlo mjesto u necijoj biografiji.
Post Reply