ÄŒista hrana

... no to ne znaci da o njoj ne mozemo raspravljati. Novinski clanci i ostale trivijalnosti dozvoljene.

Moderators: Kaae, Derek

Post Reply
Amalka

ÄŒista hrana

Post by Amalka » Thu Apr 11, 2013 4:54 am

Sviđa mi se članak.

http://danas.net.hr/hrvatska/bduderija/ ... posumnjala" onclick="window.open(this.href);return false;

Kako vi gledate na to?
Podržavanje stanja siromaštva ili olakšavanje preživljavanja gladnima i beskućnicima?
Tko pod drugim jamu kopa, dvije sreće grabi.
Bolje ikad, nego golub na grani.

Kasno palim. Tko se zadnji smije, Amalka se smije. :mrgreen:
Samo za Oxi: Pijani mladić spolovilom lupao po retrovizoru policijskog auta
ivy

Re: ÄŒista hrana

Post by ivy » Thu Apr 11, 2013 5:04 am

dobar je članak

ja se uhvatim u vlastitoj apatiji zbog love pa odbijem nekoga tko me traži kunu ili nešto drugo.
al mislim da griješim i u stvari se divim ljudima koji su bez razmišljanja humani u toj situaciji

smatram da treba pomoći svakome tko pruži ruku. a da je na savijesti te osobe da li nas vara ili ne, da li će od toga kupiti drogu ili šta ja znam. na kraju krajeva, tko sam ja da osuđujem ili presuđujem
Tangerina

Post by Tangerina » Thu Apr 11, 2013 5:06 am

Meni je akcija super.
U biti ne razumijem kako bi davanje hrane siromašnima podržavalo stanje siromaštva. To je nekakva prva pomoć koja je ljudima koji su gladni potrebna ovdje i sada, odmah i hitno. Ne vjerujem da će netko od njih odabrati ostat siromašan jer ima hrane na kontejneru.
I jesam za mijenjanje sistema, ali ne razumijem šta to znači dignit revoluciju? Je li to znači rat? Jer za rat nisam.
Ako znači mirne prosvjede.. prema tome sam isto skeptična. Ja čekam ideju o nekom pametnom mijenjanju sistema, odmah ću je podržat.

Inače mislim da je pomaganje i solidarnost u ovom (a i bilo kojem) trenutku potrebna svima. U smislu da su ljudi u crnjacima i da im treba osjećaj da se međusobno pomažemo i da ima i dobrote na ovom svijetu. Recimo, čini mi se da je ona akcija Nera u srcu ostavila na ljudima veliki trag, jer su svi sudjelovali i pomagali iako im je i samima teško.
Amalka

Post by Amalka » Thu Apr 11, 2013 5:18 am

Ideja je krasna.
Ja se samo bojim da netko zloban neće namjerno ostaviti nešto otrovano... ili klinci ubacivati svašta iz "štosa"... i da sve skupa ne propadne.

Opet ja i crne misli.

Tangerina

Post by Tangerina » Thu Apr 11, 2013 5:27 am

a čuj, netko bi baš morao biti jako poremećen da ostavi nešto otrovano, to je rizik kao "nadam se da me neće netko ubiti dok idem ulicom"
mene više brine što npr na ljeto će se ta hrana jako brzo kvarit, pa netko može ostavit i ok hranu a da osobi koja jede ipak naškodi
Amalka

Post by Amalka » Thu Apr 11, 2013 5:28 am

Da, hrana bi trebala biti više "suha".
Salame i sendviči više dolaze u obzir zimi, ljeti ipak ne.

vissnja

Post by vissnja » Thu Apr 11, 2013 5:31 am

Ja sam pre jedno godinu dana ludela jer su kod nas, po celom gradu, stavili podzemne kontejnere.
Tako su mnogi ljudi ostali bez hrane.
I inače su ti kontejneri kretenski jer u onaj otvor staju samo manje kese, što znači da mi koji kupujemo veće crne kese (ja uzimam one iz DMa, razgradive) moramo da ostavimo pored. Naravno, kupujem velike kese jer imam takvu kantu...

Uglavnom, ja uvek kad imam nešto od hrane ostavim pored, zapakovano u foliju pa u kesu.
I odeću i obuću ostavljam pored.
I uvek nestane u roku od pola sata :no:
"I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me, Superman." Homer Simpson
ivy

Post by ivy » Thu Apr 11, 2013 5:39 am

a u principu postoje mjesta u zagrebu gdje oni koji su gladni mogu djabe jest svaki dan
bijelko

Post by bijelko » Thu Apr 11, 2013 5:51 am

i ja ostavljam pored ono što se da iskoristiti, a imamo i onaj kontejner baš za odjeću.
bio je članak u glasu istre kako je ta odjeća jednom prilikom završila u smeću jer im se nije svidjela za daljnju prodaju pa sam prema tome ipak malo skeptična, možda ipak radije ostaviti pored običnog kontejnera :unsure:

tako sam jednom prilikom kod susjeda koji su slabog imovinskog stanja dobila piti iz svoje čaše. hrpu tih rasparenih stvari smo ostavili pored kontejnera kad smo preuređivali, on je to sve pokupio. prisjelo mi je popiti taj sok jer nikad nisam razmišljala o tome koliko im je zapravo teško. još mi je njihova kćer rekla kako je tata našao dvije friteze pored kontejnera i uzeo obje, jednu za u bosnu a drugu tu. kasnije mi je sinulo da je jednu MM tamo ostavio, a usput mi je kolegica rekla da je drugu pustila ona.
stoput su mi ti ljudi uskočili za čuvanje malog, dobričine teške. otad sam im uvijek gledala poslati tanjur kolača kad pečem ili donijeti teglu pekmeza od mame ili što već.
puno je bijede oko nas, samo mala sitnica nekome može puno pomoći.
vissnja

Post by vissnja » Thu Apr 11, 2013 6:01 am

kod nas ima onih narodnih kuhinja
ljudi tu svakodnevno dobijaju po jedan obrok
ali moraju da dokažu svoj socijalni status
no, ljudi koji ispunjavaju uslove je sve više, a para za narodne kuhinje je sve manje
još jedna ironija: narodne kuhinje ne rade vikendom

ne znam ljudi, kod nas je baš, baš beda pritisla
mi još kao naizgled živimo normalno, ali mislim da je to sad sve "na kredit"

a ovo:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/376381 ... inutu-decu" onclick="window.open(this.href);return false;
ovo me danas izbacilo iz cipela
"I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me, Superman." Homer Simpson
malena beba

Post by malena beba » Thu Apr 11, 2013 6:04 am

uh, grozno, sve vise je siromastva oko nas, odma upadnem u depresiju kad pocmem o tome razmisljat :(
10.11.2002. čimavica
18.01.2007. maza
Tangerina

Post by Tangerina » Thu Apr 11, 2013 6:21 am

U Splitu ima jedna odlična akcija, zove se O-la-la 365 večera, gdje ljudi kuhaju večere za beskućnike. Javljaju se pojedinci, hoteli, restorani..
evo ovdje: http://www.facebook.com/pages/O-La-La/328012360546209" onclick="window.open(this.href);return false;

ali to je baš za beskućnike i eventualno neke socijalne slučajeve.
Oxi
Title: kerče

Post by Oxi » Thu Apr 11, 2013 6:23 am

Super ideja. Tako jednostavno, a efikasno. Neko će se najesti tog trenutka, tog dana, ne smeća nego ljudske hrane. Meni je to suština, ostalo me ne zanima.

Ne mora biti svježa hrana, pa i konzerva ili tetrapak mlijeka i kruh su dobri. Ionako to nestane s kontejnera vrlo brzo.
dom je tamo gdje je puding
Amalka

Post by Amalka » Thu Apr 11, 2013 6:46 am

vissnja wrote: a ovo:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/376381 ... inutu-decu" onclick="window.open(this.href);return false;
ovo me danas izbacilo iz cipela
vjerujem da te izbacilo.
i mene bi.

Cocolina
Title: carpe diem

Post by Cocolina » Fri Apr 12, 2013 3:13 am

Sve više i više je ljudi koji nemaju što jesti.

Ja uvijek kad imam nešto od odjeće stavim u čistu vreću za smeće i ostavim pored kontejnera, naši se zaključavaju ali ljudi uspiju ući i uzeti stvari koje se ostave na podu.

Vidim da susjedi a i ja, ostavljamo stari kruh u čistoj vrečici i zakačimo to na ručku od kont. i to si netko uzme.

Baš mi se sviđa ideja, i sada ću svaki tjedan nastojat napraviti mali paketić i ubaciti suhe hrane, konzerve i neka nekome olakša barem jedan dan.
M & M 15.06.2008 i 15.09.2012. <3 <3
Anemona

Post by Anemona » Fri Apr 12, 2013 4:11 am

Nisam sad čitala članak. Mi imamo akciju od strane Crkve za Božić, Uskrs postave velike košare u svaku trgovinu i tu onda usput kad si u trgovini nakupuješ što želiš i staviš.
Onda se to sve skupi i naprave paketi hrane za siromašne i višebrojne obitelji.
Meni je to super, ovako sama ne znam kome bi pomogla, a ovo ide u potrebite ruke.
Last edited by Anemona on Fri Apr 12, 2013 4:51 am, edited 1 time in total.
malena beba

Post by malena beba » Fri Apr 12, 2013 4:28 am

anemona super mi je ovo :klap:
10.11.2002. čimavica
18.01.2007. maza
Oxi
Title: kerče

Post by Oxi » Fri Apr 12, 2013 4:53 am

To je stvarno dobro, ali u većim gradovima je često teško na taj način pomoći nekome, pogotovo onima koji nisu u sistemu, beskućnicima i onima kojima takva pomoć treba svakodnevno.
dom je tamo gdje je puding
Anemona

Post by Anemona » Fri Apr 12, 2013 5:38 am

Oxi wrote:To je stvarno dobro, ali u većim gradovima je često teško na taj način pomoći nekome, pogotovo onima koji nisu u sistemu, beskućnicima i onima kojima takva pomoć treba svakodnevno.
Istina, mi smo malo mjesto, pa se sve zna.
Imamo i izvješenu listu gdje su napisane "potrebe" i što netko ima viška.
I onda se opet proslijedi onome tko treba.
Kaae
Title: Badger Badger Badger

Post by Kaae » Sat Apr 13, 2013 7:59 pm

To s kosarama je u vecini nasih ducana cijelo vrijeme. Mozes staviti sto zelis, a mozes i reci na kasi koji paket kupujes (imaju unaprijed pakirane pakete s namirnicama u vrijednosti od $5 na vise) pa stave oni na stranu to sto si platio. Imamo i Echo Food Shelf, tj. ducan u kojem siromasni ili dobiju besplatno, ili kupe za stvarno sitne pare osnovne namirnice i higijenske potrepstine. I njima se moze odnijeti sto god zelis (recimo ja stalno nosim AD koje mi besplatno uvaljuju gdje stignu, s obzirom da je to uzasno skupo u ovim krajevima).
I have CDO. It's like OCD, but in alphabetical order. As it should be.
Angie

Post by Angie » Tue Apr 16, 2013 2:55 am

Mene je članak baš potresao, jer sam se prepoznala u mislima autorice. Jako je dobro napisan, tako je pogodila s opisom svih onih komentara koji će obezbrijediti svaku akciju...
I podupirem akciju.
Amalka

Post by Amalka » Wed Apr 17, 2013 12:15 pm

Berlin:Otrov za pacove u sendvičima
Izvor: Beta

Berlin -- Dvadeset pet osoba zbrinuto je u bolnici u Nemačkoj pošto su jele sendviče u kojima je nađen otrov za pacove, saopštila je policija.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=705996" onclick="window.open(this.href);return false;

rahela
Title: Sutra je novi dan

Post by rahela » Thu Apr 18, 2013 12:29 am

Amalka wrote:
Berlin:Otrov za pacove u sendvičima
Izvor: Beta

Berlin -- Dvadeset pet osoba zbrinuto je u bolnici u Nemačkoj pošto su jele sendviče u kojima je nađen otrov za pacove, saopštila je policija.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=705996" onclick="window.open(this.href);return false;
strašno :(
Amalka

Post by Amalka » Thu Apr 18, 2013 1:42 am

Amalka wrote:Ideja je krasna.
Ja se samo bojim da netko zloban neće namjerno ostaviti nešto otrovano... ili klinci ubacivati svašta iz "štosa"... i da sve skupa ne propadne.

Opet ja i crne misli.
Eto.
Predugo živim. :moo:

Post Reply