Visok pritisak i/ili napad panike

Zdravlje, vase i nase, zdrava hrana, a bogami i sport i rekreacija.

Moderators: Kaae, Derek

Kaae
Title: Badger Badger Badger

Re: Visok pritisak i/ili napad panike

Post by Kaae » Fri Nov 11, 2011 9:40 am

Obican, onaj sto se pumpa. Ne vjerujem digitalnima.
I have CDO. It's like OCD, but in alphabetical order. As it should be.
vissnja

Post by vissnja » Sat Nov 12, 2011 10:13 am

Dakle bila sinoć kod dr-a. Promenio mi terapiju skroz, dao mi neke lekove koji su za paničare :mrgreen:
Enivej on smatra da to nije ništa preterano zabrinjavajuće. Da, bolesna sam, da imam problema sa težinom i sa pritiskom. Ako isključimo sve druge faktore (štitna, nadbubrežna žlezda, bubrezi...) onda spadam u 95% onih kojima se nikad ne sazna uzrok visokog pritiska.
On misli da od virusa nije. A onaj drugi doktor misli da od virusa može da skače pritisak. Obojica su dr mr profesori štagod, vrlo ugledni i cenjeni.

Ja sam sad malo mirnija, danas i juče je sve ok, samo me povremeno hvata panika.

Uglavnom, sad moram jako, jako da pazim na ishranu i način života. Držite fige.

Aparat za pritisak je Omron, digitalni, koji se stavlja na nadlakticu. Oni što idu oko članka ne valjaju. Za ovaj mi doktori kažu da je ok za kućnu upotrebu.
"I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me, Superman." Homer Simpson
Oxi
Title: kerče

Post by Oxi » Sat Nov 12, 2011 11:14 am

Da, čula sam da je kod tih aparata bitno na koji dio ruke idu, mislim na digitalne, ali nisam bila sigurna koji je dobar. Znači, nadlaktica.
dom je tamo gdje je puding
n.grace

Post by n.grace » Tue Nov 15, 2011 5:20 pm

vissnja, :hug: i da čim prije prođe
Ja uopće ne vjerujem tim digitalnim pizdarijama, mi imamo tlakomjer na pero (onaj koji izgleda poput sata), taj nam je odličan. A toplomjera na živu sam kupila nekoliko i kupit ću ih još, jer mi oni digitalni užasno idu na živce s nebulozama koje pokazuju (meni je pokazao 32 stupnja :roll: ).
http://www.youtube.com/watch?v=gWXVZlrLa6E" onclick="window.open(this.href);return false;
Kaae

Post by Kaae » Tue Nov 15, 2011 5:36 pm

Ja sam kupila ovaj klasicni tlakomjer nakon sto sam se usrala od straha u lokalnom Walmartu.

Imaju digitalnu napravu, gurnes ruku, sjednes na klupicu i mjeri on, digitalno, na nadlaktici. Naravno, bilo tko gura ruke, tko zna u kakvom je to stanju... ali nisam razmisljala o tome.

I izmjerim.

I kaze on nesto poput 290/220 ili nesto slicno, nebulozno. I ono :shock:

Sve u svemu, nedugo nakon toga sam kupila ovu starinsku napravu i sve pet.

Doma imaju digitalni koji mjeri oko zgloba i taj mi nikad, ali nikad, nije pokazao nesto sto ima smisla. Unutar 10 minuta ide od 50/70 do valjda maksimuma. U principu kazu da digitalci, pogotovo ovi oko zapesca, nisu za :oink: poput mene.
betty blue

Post by betty blue » Wed Nov 16, 2011 2:15 am

ja imam (tj. moji starci imaju pa kod njih izmjerim) digitalni i nikad mi nije ništa neobično pokazao :neznam:
The only people for me are the mad ones, the ones who are mad to live, mad to talk, mad to be saved, desirous of everything at the same time, the ones who never yawn or say a commonplace thing, but burn, burn, burn, like fabulous yellow roman candles exploding like spiders across the stars and in the middle you see the blue centerlight pop and everybody goes "Awww!”
Kaae

Post by Kaae » Wed Nov 16, 2011 8:33 am

betty, preskocila si dio o :oink:
vissnja

Post by vissnja » Wed Nov 16, 2011 8:46 am

Kaae ja sam prasica, veća od tebe :mrgreen:
I digitalni mi radi OK. I svi doktori su mi rekli da je OK.
Ali mora pravilno da se meri. Ja imam Omron. U uputstvima piše kako se stavlja na ruku (gde tačno treba da bude), da mora da se sedi, da ruka mora da bude oslonjena, u visini srca otprilike, da ne sme da se priča ni pomera dok se meri. I pokazuje mi OK. Nikakve nebuloze.

A za onaj oko članka doktor mi je rekao da ga ne koristim.

Imam ja i onaj običan, sa slušalicama i svim. Pa povremeno izmerim na njemu da uporedim, tj. da proverim ovaj digitalni da bih znala kad da mu promenim baterije. Mada ima adapter pa može i na struju.
"I'm normally not a praying man, but if you're up there, please save me, Superman." Homer Simpson
Oxi
Title: kerče

Post by Oxi » Wed Nov 16, 2011 8:50 am

Negdje sam čitala da bi prije mjerenja pritiska trebalo sjediti mirno bar 20 minuta, ne smije se mjeriti odmah poslije hodanja i slično.
dom je tamo gdje je puding
Kaae

Post by Kaae » Wed Nov 16, 2011 9:30 am

Nema sansi da si veca :oink: od mene. Ja sam sigurno najveca na forumu. A i sire (osim u Americi, tu sam mala i sitna, cesto :laugh:).

Ovi sto idu na nadlakticu su bolji od zapesca, svakako. Imaju ih i doktori ovdje.
vissnja

Post by vissnja » Wed Nov 16, 2011 9:49 am

Kaae wrote:Nema sansi da si veca :oink: od mene. Ja sam sigurno najveca na forumu.
da se kladimo? :lol:

šalim se, nemam pojma ali sam ubeđena da naširoko nema veće prasice od mene :mrgreen:
Kaae

Post by Kaae » Wed Nov 16, 2011 9:54 am

Mozemo se kladiti.

:oink: :chestram:
ivy

Post by ivy » Sat Oct 06, 2012 11:25 am

Post Reply